Aby se palivové dřevo zbavilo prakticky všech nevýhod a rizik, musí být vysušené. Mezi lidmi je známo, že není dobré topit dřevem ve stejné sezóně, ve které bylo vytěženo. Dokonce bychom optimálně měli volit takzvaný tříletý interval. V praxi to znamená, že kromě aktuálně nachystaného dřeva, máte dřevo z minulého roku, které se dále suší a topíte až třetí várkou – ještě o rok starší, než je dřevo z minulého roku.
Zní to jako nejlepší scénář, kdy jednak máte kvalitně vysušené dřevo, jednak vlastně chystáte každý rok pouze jednu várku. V čem je tedy háček? Abyste se k tomuto ideálnímu scénáři dostali, potřebujete na začátku nakoupit rovnou tři várky dřeva. To znamená, že je třeba do dřeva vložit 3x více peněz, než reálně potřebujete na jednu topnou sezónu. Aby se tento finanční nápor o něco zmírnil, lze si například na jaře nachystat dvě várky a na podzim stejného roku várku třetí.
Nejbližší topnou sezónu pravděpodobně nebudete topit ideálně vysušeným dřevem (koupeným toho roku na jaře), ale alespoň máte dřevo, které se sušilo většinu roku. Alternativou také může být zakoupení již vysušené várky dřeva, která bude ale samozřejmě dražší.
Skladovací prostory aneb ideální dřevník
První větší náklad ve formě nákupu dřeva pro nastavení 3 letých intervalů sušení není jedinou výzvou. Jak jistě tušíte, další položkou na seznamu jsou skladovací prostory. 3 várky dřeva prostě potřebujete někde uložit. Ideálně tak, aby celá snaha nepřišla vniveč. Nejlepší místo je samozřejmě někde v suchu pod střechou. Ne každý má ale k dispozici například starší hospodářskou usedlost, kde se prostoru najde spousta. Naopak rodinné domy i zahrady se spíše zmenšují.
Jedním z nejefektivnějších řešení a přitom cenově nejdostupnějších mohou být dřevníky či přístřešky na dřevo. Na rozdíl od pokládaného dřeva k plotu nebo ke stěně domu přikrytého celtovou plachtou, mohou být takové dřevníky ozdobou jinak nezajímavého prostoru. Velmi dobře dřevníky působí i jako samostatně stojící zahradní prvky, které mohou rozčlenit zahradní prostor, doplnit altán, obohatit terasovitý terén, nebo třeba opěrnou zeď.
Důležité je myslet i na efektivní dostupnost dřeva, abyste nemuseli nosit dřevo ke kotli či krbu přes celou zahradu. V tomto smyslu bychom doporučovali upřednostnit efektivitu před estetickým dojmem. Je logické, že si lidé běžně skladují dřevo hned vedle domu, aby jej měli po ruce. Častokrát se však ukládáním dřeva o stěnu poškozuje fasáda, ať už zašpiněním, nebo přímo oboucháním při ukládání dřeva. Co tedy dát mezi palivové dřevo a zeď? Jak zamezit sesypání se dřeva při postupném odebírání a čím nahradit velmi nepraktickou celtu, která vypadá hezky pouze na začátku topné sezóny u zarovnaného dřeva?
Řešením může být právě dřevník či přístřešek na dřevo dle vašeho vkusu. A co byste řekli na řadu menších přístřešků, tak jednoduchých, že by bylo možné je demontovat a odložit na další sezónu? A co možnost otočení si sklonu stříšky kam chcete, demontáž zabírající maximálně pár minut a nízká cena? Nabídku našich dřevníků najdete zde.
Lehce demontovatelný modulovatelný dřevník
Aktuálně rozšiřujeme naši nabídku o modulovatelný dřevník s různou kapacitou a konstrukcí z panelů. Přívětivá cena a jednoduchá montáž doslova vybízí, aby se přístřešky složily do větších celků přesně pro objem dřeva, jaký potřebujete. Jak jednoduše se jeden přístřešek smontuje, tak jednoduše se také DEMONTUJE. Proč demontuje? Protože rozložená část přístřešku tak bude zbytek sezóny schovaná před sluncem, deštěm a mrazem. Využita může být pouze přesně na tu dobu, kdy bude plná. Mimo ušetřené místo si tak zajistíte i delší životnost dřevěného přístřešku. Rozložený přístřešek na hloubku nemusí zabrat více než 35 cm. Výška od 1,5 -2 m a šířka 1-1,25 m může být různá podle zvolené velikosti přístřešku.
Nezapomeňte se mrknout kromě modulovatelného dřevníku na naší kompletní nabídku přístřešků na dřevo.
Zajímavost na závěr
Podle odborníků je ideální vlhkost palivového dřeva pro topení 10 - 15 % (ne více než 20 %), což v závislosti na různých okolnostech (včetně druhu dřeva), znamená uskladnění ve venkovním prostředí na 18 - 24 měsíců.
Při spalování nedostatečně vysušeného dřeva:
- klesá výhřevnost
- roste objem popela
- roste riziko zanesení komína
- roste objem kouře s toxickými složkami
- může klesat životnost topného tělesa (kotel, kamna)
Zdroj pro ověření a konkrétnější informace v číselných hodnotách ZDE a ZDE.
Zajímá vás, proč byste si měli připravit podklad pro zahradní domek ještě na podzim? Dočtete se v našem článku.